Msza Krzyżma Świętego [FILM+AUDIO]


Biskup Legnicki konsekrował w Wielki Czwartek oleje używane podczas sakramentów.

Tradycyjnie przed południem w Wielki Czwartek w legnickiej katedrze zbierają się kapłani z całej diecezji legnickiej, by razem z biskupem legnickim sprawować Eucharystię. Ta modlitwa w dzień wspomnienia ustanowienia sakramentu kapłaństwa, jest potwierdzeniem jedności prezbiterium z biskupem ordynariuszem. Podczas tej wyjątkowej liturgii biskup konsekruje oleje krzyżma oraz błogosławi oleje chorych i katechumenów.

Bp Zbigniew Kiernikowski w homilii przypominał potrzebę realizacji naszego powołania chrześcijańskiego, czyli wchodzenia w zamysł Boga poprzez odrzucanie własnych koncepcji życia. Dokonuje się to dzięki m.in. posłudze kapłanów.

– Dzisiaj zostanie przez biskupa wyrażona prośba, by cały Lud Boży modlił się za kapłanów. By byli do końca, bezgranicznie sługami Boga, całkowicie poddani temu namaszczeniu. Ten dzień jest dobry, by podziękować wszystkim kapłanom. Dziękuję za ducha służby, za konkretne posługiwanie, czasem w warunkach, po ludzku  niekoniecznie komfortowych. Dziękuje za składanie Ofiary Eucharystycznej i składanie siebie w ofierze. Dziękuję za głoszenie Ewangelii tam, gdzie ludzie doświadczają ubóstwa, swojego zagubienia. Tam gdzie człowiek potrzebuje słowa pokrzepiającego, zbawczego. Takim Słowem jest Ewangelia. Dziękuję za mądre przewodniczenie wspólnotom, zwłaszcza gdy trzeba iść pod prąd tego świata, świata który ma swoje prawa. Dziękuje za jedność z biskupem, co wymaga nieraz odchodzenia od własnych koncepcji, a wchodzenie tajemnicę większą niż nasze plany. Dziękuję za oddawanie chwały Bogu Jedynemu, przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym – mówił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz diecezji legnickiej

.

Triduum Paschalne w katedrze pw. św. Piotra i Pawła rozpocznie się Eucharystią Wieczerzy Pańskiej  w Wielki Czwartek o godzinie 18.30.

 

foto: Jędrzej Rams

 

udostępnij