Msza Krzyżma Świętego


Kapłani z całej diecezji zgromadzili się w Wielki Czwartek w katedrze na Mszy św. krzyżma.

W legnickiej katedrze została odprawiona Eucharystia, podczas której biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski pobłogosławił ​oleje katechumenów oraz chorych, a także konsekrował olej krzyżma św.

Tego dnia w katedrze modlili się też kapłani z całej diecezji legnickiej, razem z bp. Markiem Mendykiem oraz bp. Stefanem Cichym. Podczas liturgii kapłani odnowili przyrzeczenia składane biskupowi podczas obrzędu święceń. Tak o tym mówią dokumenty liturgiczne: „(…) Ten obchód liturgiczny jest szczególną manifestacją jedności Kościoła, ukazuje pełnię władzy kapłańskiej biskupa i jedności z nim wszystkich kapłanów. Dlatego wszyscy kapłani zaproszeni są do koncelebry tej Mszy, a przynajmniej poszczególni przedstawiciele ze wszystkich rejonów diecezji (…)”.

– Siostry i bracia! Kolejny Wielki Czwartek, Msza krzyżma. I kolejne „dziś”. W Ewangelii czytaliśmy słowa Jezusa: „Dzisiaj spełniły się słowa…”. To „dziś” trwa nadal, bo jest to „dziś” chrystusowej wierności. Wierności Boga do człowieka oraz samego człowieka, kiedy ten sam w nią wchodzi. Wiemy, że w Nazarecie różnie przyjęto to „dziś” Chrystusa. Ale ono się spełniło w Jezusie, bo On do końca wszedł w to namaszczenie Boga, byśmy mogli odkrywać „wychodzenie na wolność” – mówił biskup. – Jezus jest posłany jako pierwszy, żeby ta prawda dotarła do ludzi w dzisiejszym pokoleniu, w tym naszym „dziś”. Tak mocno zagubiony jest ten świat, a my jesteśmy posłani jako chrześcijanie oraz szczególnie jako kapłani, by nieść światu Dobrą Nowinę i nadzieję życia. To nasza kapłańska misja, posługa i przywilej. Powód do swoistej dumy, bo uczestniczymy w chwale Jezusa. To nasza natura kapłańska, na ile urzeczywistnia się to „dziś” – mówił biskup.

Eucharystia rozpoczynająca obchody Triduum Paschalnego rozpocznie się w legnickiej katedrze o 18.30.

 

foto: Piotr Pociejkin

 

Access Token not set. You can generate Access Tokens for your Page or Profile on fb.srizon.com. After generating the access token, insert it on the backend

 

 

 

 

udostępnij

Warto również zobaczyć

00:00
00:00
Empty Playlist