2 czerwca: Prapremiera „Litanii krzeszowskich”

2 czerwca: Prapremiera „Litanii krzeszowskich”

Zapraszamy na prapremierę kantaty „Litanie Krzeszowskie”, która odbędzie się 2 czerwca 2022 r. o godzinie 19:30 w legnickiej Katedrze.

Utwór ten powstał z okazji 25. rocznicy koronacji krzeszowskiego wizerunku Matki Bożej Łaskawej, której dokonał św. Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Legnicy. Ikona ta jest najstarszym znanym wizerunkiem przedstawiającym Madonnę z Dzieciatkiem Jezus w Polsce. Utwór w warstwie słownej jest przede wszystkim modlitwą prośby i dziękczynienia wznoszoną bezpośrednio do Niepokalanej Dziewicy Maryi za bezmiar łask jakie człowiek otrzymuje dzięki Jej wszechpotężnemu wstawiennictwu. Muzykę do słów Adriana Sielickiego skomponował Mateusz Kazimierski, który poprowadzi zespół wykonawczy podczas koncertu.

Utwór wykonany zostanie przez Chór Katedry Legnickiej, zespół wokalny Cantus Mirabilis, kwartet smyczkowy z towarzyszeniem fletu poprzecznego, fagotu oraz waltorni. Solistami będą: Weronika Ogonowska (sopran) i Daniel Dziuda (baryton). 

Drugi koncert (premiera) „Litanii krzeszowskich” odbędzie się dnia 6 czerwca 2022 r. o godzinie 17:30 w Bazylice Mniejszej w Krzeszowie i będzie transmitowany przez telewizję TRWAM.

udostępnij