2. rocznica śmierci pierwszego Biskupa Legnickiego Tadeusza Rybaka


Dwa lata temu, tuż przed 25. rocznicą utworzenia diecezji legnickiej, odszedł do Pana bp Tadeusz Rybak.

W samo południe w legnickiej katerze pw. Świętych Piotra i Pawła rozpoczęła się Eucharystia w intencji śp. bp. Rybaka. Kapłan zmarł 7 marca 2017 roku. Pamiętają o tym legniccy biskupi, a także osoby współpracujące z pierwszym biskupem legnickim – księża i siostry zakonne. Stąd też przy ołtarzu legnickiej katedry stanęli bp Marek Mendyk, bp Stefan Cichy oraz m.in. ks. Robert Kristman i ks. Leopold Rzodkiewicz.

Homilię wygłosił bp Mendyk, który odniósł się w nim do przeczytanych chwilę wcześniej czytań mszalnych. Podkreślił, że pierwsze czytanie jest tym samym, jakie zostało odczytane podczas wizyty Jana Pawła II w Legnicy 2 czerwca 1997 roku. Papież pytał wówczas zebranych, jaką drogą pójdą w III tysiąclecie chrześcijaństwa:

– Ilekroć przychodzimy do katedry, ale i wówczas, gdy wspominamy naszych zmarłych, przywołujmy w pamięci pierwszego biskupa legnickiego. Tego, który uczył nas, jak tworzyć lokalny Kościół, jak wierzyć i kochać Pana Boga, jak wybierać życie – zachęcał bp Marek.

Całość homilii Biskupa Marka Mendyka do odsłuchania >>tutaj<<.

Na zakończenie Eucharystii jej uczestnicy zebrali się przy tablicach upamiętniających śp. bp. Rybaka oraz śp. ks. inf. Władysława Bochnaka i odmówili „Anioł Pański”.

Biskup Rybak był ordynariuszem diecezji legnickiej od 1992 do 2005 roku. Informacja o odejściu bp. Tadeusza została podana do publicznej wiadomości podczas konferencji prasowej w Legnickiej Kurii Biskupiej. Konferencja została zwołana jednak z innego powodu – czekającej nas wówczas 25. rocznicy utworzenia diecezji legnickiej. Dlatego też temat rocznicy mocno wybrzmiewał w komentarzach, w tym bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. – Możemy na jego odejście patrzeć w optyce opatrzności Bożej. To, że bp Tadeusz, pierwszy biskup legnicki, zmarł praktycznie w przeddzień jubileuszu ustanowienia diecezji, jest pewnym znakiem. Kiedy przed kilku dniami jeszcze się z nim wtedy widziałem, życzyłem mu, by doczekał, by miał świadomość, że przeżywa ten jubileusz. Opatrzność Boża ma, jak widać, inne plany i zabrała go wcześniej. Może dlatego, by patrzył na te jubileusze z perspektywy rzeczy dokonanych i widzianych nie tylko po ludzku, ale widzianych jako dzieło Boże – mówił bp Zbigniew.

Pogrzeb hierarchy odbył się 11 marca 2017 roku. Zgromadził prawdziwe tłumy. Przyjechali na niego nie tylko wierni diecezji legnickiej, ale też obecnej świdnickiej, m.in. z Wałbrzycha, a także archidiecezji wrocławskiej.

udostępnij