III Niedziela Wielkanocna

 • Trzecia niedziela wielkanocna, która dzisiaj przypada, rozpoczyna IX Tydzień Biblijny, obchodzony w tym roku pod hasłem: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu” (Mt 16,15). Jej celem jest ponowne odkrywanie i pogłębianie znaczenia Słowa Bożego w życiu Kościoła i w osobistym życiu wiernych. Obchody tegorocznej Niedzieli Biblijnej będzie ubogacał Pierwszy Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jest to dobra okazja, by zapytać czy posiadamy w domach Pismo Święte i czy je często czytamy i rozważamy. Przypominamy słynne powiedzenie św. Hieronima: „Nie znać Pisma Świętego, to nie znać Chrystusa”.
 • Dzisiaj o 18.00 zapraszamy na Nieszpory.
 • Jutro rozpoczynamy miesiąc maj, poświęcony Najświętszej Maryi Pannie. Na nabożeństwa majowe zapraszamy do Katedry od jutra codziennie o godz. 18.00.
 • W najbliższą środę obchodzimy Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W Katedrze Msze św. sprawujemy jak w niedzielę, tzn. o 7.30, 10.00, 11.30, 13.00 i 18.30. Msza za Ojczyznę będzie odprawiona o 13.00. Przypominamy, że w tym roku obchodzimy 300-lecie koronacji Obrazu Jasnogórskiego. Główne uroczystości odbędą się na Jasnej Górze 8 września.
 • Ponadto w tym tygodniu w liturgii obchodzimy:
  • w poniedziałek (1.05.) – wspomnienie św. Józefa Robotnika
  • w czwartek (4.05.) – wspomnienie św. Floriana, patrona strażaków i hutników
  • w sobotę 6.05) – obchodzimy święto Apostołów Filipa i Jakuba
 • Dzisiaj przypada ostatni dzień miesiąca, zatem wieczorna Msza św. sprawowana jest jako zbiorowa za zmarłych Parafian, zwłaszcza w miesiącu kwietniu. Imiona zmarłych zgłaszamy w zakrystii.
 • W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. W sobotę szczególnie serdecznie zapraszamy o 9.00 na nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi, poprzedzające bezpośrednio Fatimskie Misje święte.
 •  W dniach 1, 2, i 3 maja kancelaria parafialna jest nieczynna.

INFORMACJE DOTYCZĄCE MISJI ŚWIĘTYCH:

 1. Zapowiadane od dawna Misje święte rozpoczynają się w najbliższą niedzielę 7 maja i zakończą się w niedzielę 14 maja br. Misje będą miały tematykę przesłania Fatimskiego, a więc wezwanie do modlitwy, pokuty i wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Maryi.
 2. Pamiętajmy, że głoszenie Słowa Bożego w czasie rekolekcji, a zwłaszcza Misji świętych, zobowiązuje wiernych uczestnictwa w tym wydarzeniu. Prosimy o takie zorganizowanie sobie czasu, by móc wziąć udział w Misjach i serdecznie zapraszamy. Rodziców prosimy także o zmobilizowanie swoich dzieci do udziału w misjach. Będziemy się pilne przyglądać obecności zwłaszcza kandydatów do bierzmowania i dzieci przygotowujących się do I Komunii św.
 3. W gablocie i na stronie internetowej znajduje się także list do Parafian misjonarza, który będzie prowadził Misje – ks. Tomasza Borowskiego, pallotyna.
 4. Dokładny plan Misji wywieszony jest w gablotach, znajduje się na stronie internetowej Katedry (czytaj TUTAJ), będzie umieszczony w najbliższym numerze tygodnika Niedziela. Ponadto można zabrać ze sobą ulotkę z planem, znajdującą się przy wejściach do Katedry, w kiosku i w zakrystii.
 5. Szczególnym wydarzeniem Misji jest 13 maja (sobota) dzień Jubileuszu 100 – lecia objawień fatimskich. W tym dniu o 19.00 gromadzimy się wraz z pozostałymi parafiami Legnicy w Sanktuarium Św. Jacka; stamtąd, po nabożeństwie majowym wyruszy procesja różańcowa z Figurą Matki Bożej Fatimskiej do Katedry, gdzie sprawowana będzie (ok. 20.30) uroczysta Msza św. z aktem oddania Niepokalanemu Sercu Maryi naszego Miasta.
 6. Serdecznie dziękujemy tej grupie naszych Parafian, która pojęła się w Wielkim Poście modlitwy różańcowej w intencji Misji i tym, którzy modlą się nadal w tej intencji. Dzisiaj kierujemy serdeczną prośbę o modlitwę do wszystkich Parafian. Takim szczególnym dniem modlitwy będzie najbliższy I piątek miesiąca (5 maja). W tym dniu (5 maja) prosimy, tych którzy mogą o:
  • Podjęcie postu w intencji misji; jeżeli to możliwe to nawet o chlebie
   i wodzie;
  • odmówienie w rodzinie różańca w intencji misji o godz. 21.00 (jeżeli to niemożliwe to o dowolnym czasie), ale o 21.00 będziemy się wszyscy łączyć w modlitwie;
  • niech znakiem tej łączności między wierzącymi naszej parafii będzie zapalona o 21.00 świeca i umieszczona w oknie na widocznym miejscu. Niech jej światło będzie szczególnym znakiem modlitewnej wspólnoty oraz znakiem dla niewierzących i obojętnych w wierze.
 7. Prosimy także wiernych o zabranie i przekazanie ulotek z planem misji
  i dołączonym listem ks. proboszcza dla sąsiadów czy znajomych lub bardziej obojętnych członków rodziny. Posiadamy także kolorowe plakaty. Jeżeli możecie je Państwo umieścić na witrynach sklepowych lub innych publicznych miejscach w swoim sąsiedztwie to będziemy bardzo wdzięczni. (oczywiście po zapytaniu o zgodę właścicieli tych lokali)
 8. Niech Duch Święty udzieli nam wszystkim i Misjonarzom potrzebnych łask na czas Misji; niech Matka Niepokalana, Pani z Fatimy, otoczy nas i Misjonarzy swoją macierzyńską opieką; niech św. Michał Archanioł, św. Józef Opiekun Zbawiciela i święci Apostołowie Piotr i Paweł swoją modlitwą chronią nas i misjonarzy przez złym duchem.
udostępnij