JAN PAWEŁ II W KATEDRZE


Wiara nie może być przeżywana tylko we wnętrzu ludzkiego ducha. Ona musi znajdować swój wyraz zewnętrzny w życiu społecznym 

św. Jan Paweł II, 2 czerwca 1997, Legnica

Papież wylądował w Legnicy o godz. 9,10. Przywitał go biskup legnicki Tadeusz Rybak. Wizyta Jana Pawła II w Legnicy zbiegła się z pięcioleciem diecezji legnickiej, utworzonej w 1992 r.

Ojciec Święty przewodniczył Mszy św. na terenie lotniska, które zajmuje obszar 300 ha. Cztery lata wcześniej stacjonowały na nim rosyjskie wojska. Armia Radziecka przebywała w Legnicy ponad 50 lat, do roku 1993.

W pobliżu lotniska znajduje się Legnickie Pole, znane z pamiętnej bitwy z Mongołami w 1241 roku. Bitwa ta, choć zakończona klęską wojsk chrześcijańskich pod wodzą Henryka Pobożnego, powstrzymała azjatycki najazd na Zachód ówczesnej Europy.

Wierni przybyli na miejsce celebracji już w niedzielę, 1 czerwca wieczorem i spędzili tam zimną noc. Na spotkanie z Ojcem Świętym do Legnicy przyjechała 250-osobowa delegacja z diecezji Görlitz, graniczącej z diecezją legnicką, z biskupami Rudolfem Müllerem i Bernhardem Huhnem. Przybyli również pielgrzymi z Białorusi i Litwy oraz Czesi, Niemcy, Serbołużyczanie i Romowie. Z pocztami sztandarowymi przybyli członkowie Związku Sybiraków z różnych stron kraju, byli też dawni więźniowie obozu w Gross-Rosen.

Podczas Mszy św. Papież ukoronował cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa, będący najstarszą ikoną w Polsce i najstarszym na Śląsku malowidłem na desce. Poświęcił też 57 kamieni węgielnych pod budowę nowych kościołów.

W godzinach popołudniowych nawiedził ustanowioną przez siebie Legnicka Katedrę. Obecność Św. Jana Pawła II upamiętnia tablica poświęcona temu wydarzeniu oraz szczególne pamiątki jakie Ojciec Święty pozostawił w Katedrze, tj. ornat w którym celebrował Mszę św. w Legnicy oraz kielich mszalny i patenę.

W Katedrze znajduje się dedykowany św. Janowi Pawłowi ołtarz, klęcznik na którym się modlił 2 czerwca 1997 roku oraz jego Relikwie.

Homilia Jana Pawła II