Komunikat duszpasterski do wiernych parafii katedralnej oraz wszystkich nawiedzających katedrę

Komunikat duszpasterski do wiernych parafii katedralnej oraz wszystkich nawiedzających katedrę

KOMUNIKAT DUSZPASTERSKI KSIĘDZA PROBOSZCZA I WSPÓŁPRACOWNIKÓW DO WIERNYCH PARAFII KATEDRALNEJ

ORAZ WSZYSKICH NAWIEDZAJĄCYCH KATEDRĘ.

 

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń Władz państwowych z 13 marca br., a także zarządzeń Rady Stałej Episkopatu Polski i Biskupa Legnickiego informujemy co następuje:

***

Zgodnie z rozporządzeniem na jedną Mszę św. będziemy przyjmować jedynie 50 osób i prosimy o wyrozumiałość oraz stosowanie się do zaleceń służb porządkowych. Pierwszeństwo wejścia do Katedry na Mszę św. ma rodzina, która zamówiła intencję.

– Zwiększamy dzisiaj ilość Mszy św., które będą w Katedrze sprawowane o 7.00, 7.30, 8.15, 9.00, 10.00, 10.45, 11.30, 12.15, 13.00, 18.30 i 20.00.

– Jeżeli nic się nie zmieni i będzie taka potrzeba, to w kolejne niedziele będzie taki sam porządek.

– Msze św. w tygodniu bez zmian, obowiązuje jednak taka sama zasada uczestnictwa.

***

Biskup legnicki udzielił dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy św. zwłaszcza dzieciom i młodzieży oraz osobom w podeszłym wieku, a także tym którzy obawiają się zakażenia (zachęcamy, aby te osoby uczestniczyły we Mszy św. transmitowanej o-line z naszej Katedry lub w transmisjach Polskiego Radia i TV) – transmisja z katedry legnickiej >>TUTAJ<<.

***

Komunię św. można przyjmować podczas Mszy św. do ust lub na rękę. Dokładne informacje na ten temat zostaną podane tuż przed Komunią św. Kapłani i szafarze, którzy będą udzielać Ciała Pańskiego przed i po tej czynności będą dezynfekowali ręce.

***

Zostają odwołane wszelkie nabożeństwa (w tym Jutrznia i Gorzkie Żale oraz Droga Krzyżowa, a także nabożeństwo do św. Józefa i do św. Rity) oraz wszelkie duszpasterskie spotkania.

***

Decyzję o rekolekcjach lub ich formie podejmiemy w najbliższym czasie obserwując zachodzące wypadki.

***

Przerywamy stały dyżur w konfesjonale. Spowiadamy na wyraźną prośbę wiernych. Taką potrzebę zgłaszamy w zakrystii przed Msza św.

***

Dzisiaj po każdej Mszy św. odśpiewamy błagania „Święty Boże…”, prosząc o ustanie pandemii, o siłę i mądrość dla lekarzy, a także dla Władz państwowych, roztropność dla obywateli oraz o powrót do zdrowia dla zainfekowanych i życie wieczne w niebie dla zmarłych)

***

Katedra będzie otwarta w tym tygodniu cały dzień, także kaplica adoracji. Zachęcamy do nawiedzania oraz prywatnej modlitwy, zwłaszcza przed Najświętszym Sakramentem.

***

Nasza katedralna wspólnota kapłańska gromadzić się będzie od jutra codziennie o 20.30 w kaplicy domowej (w budynku domu parafialnego) na modlitwie różańcowej. Prosimy wszystkich bez wyjątku wiernych, aby łączyli się w tej modlitwie w swoich domach i w rodzinach. Transmisję z kaplicy będzie można oglądać na facebooku Katedry – >>kliknij<<

***

Wzywamy wszystkich wiernych naszej parafii, a także wiernych miasta Legnicy, do podjęcia w najbliższy piątek 20 marca postu o chlebie i wodzie oraz intensywnej modlitwy w tym dniu (np. Droga Krzyżowa lub Zegar Męki Pańskiej) w intencji, aby Bóg uwolnił świat od pandemii.

***

Zachęcamy do oddania się Najświętszemu Sercu Jezusa i powierzenia się Niepokalanemu Sercu Maryi oraz do przyzywania wstawiennictwa świętego Michała Archanioła i świętych Aniołów Stróżów.

***

Kancelaria parafialna będzie nieczynna, aż do odwołania. Wszelkie pilne sprawy prosimy załatwiać najpierw telefonicznie na numer 500 245 557

***

Mimo zagrożenia zdrowia i życia księża są do dyspozycji dla każdego kto będzie potrzebował jakiejkolwiek pomocy duszpasterskiej lub wsparcia. Ponadto pragniemy przekazać zapewnienie, że modlimy się nieustannie, zwłaszcza za wszystkich parafian i mieszkańców Legnicy.

***

Sytuacja jest bardzo poważna, ale z każdej sytuacji Bóg potrafi wyprowadzić dobro. Być może ten trudny czas jest dla świata wezwaniem do poprawy życia i powrotu na drogi wiodące ku Bogu. Jest kolejna szansa, która daje nam Bóg. Jest to także okazja do tego, byśmy bardziej poczuli się braćmi i siostrami. Prosimy, aby wspomagać się wzajemnie. Zwłaszcza nie pozostawiajmy bez pomocy osób starszych, nie tylko z rodziny, ale także z sąsiedztwa. Pomagajmy sobie nawzajem i okazujmy wzajemną solidarność. Bądźmy dla siebie bardziej życzliwi, wyzbywajmy się jakiegokolwiek egoizmu.

***

Usilnie prosimy także, aby zachowywać się odpowiedzialnie, stosując zasady higieny i sposobu kontaktowania w takich sytuacjach, które jasno i rzetelnie podają środki masowego przekazu. Prosimy o to zwłaszcza dzieci i młodzież, przypominając, że czas przerwanej nauki w szkole nie jest czasem wakacji. Prosimy, aby pozostawali w domach. Pamiętajmy, że najskuteczniejszym sposobem ochrony przed wirusem jest higiena i pozostanie w domu.

***

Niech dobry i miłosierny Bóg, da nam mądrość, siłę i niech okaże nam swoje miłosierdzie i niech nam błogosławi.

udostępnij