Msza Krzyżma Świętego


Kapłani z całej diecezji zgromadzili się w Wielki Czwartek w katedrze na Mszy św. krzyżma.

W legnickiej katedrze została odprawiona Eucharystia, podczas której biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski pobłogosławił ​oleje katechumenów oraz chorych, a także konsekrował olej krzyżma św.

Tego dnia w katedrze modlili się też kapłani z całej diecezji legnickiej, razem z bp. Markiem Mendykiem oraz bp. Stefanem Cichym. Podczas liturgii kapłani odnowili przyrzeczenia składane biskupowi podczas obrzędu święceń. Tak o tym mówią dokumenty liturgiczne: „(…) Ten obchód liturgiczny jest szczególną manifestacją jedności Kościoła, ukazuje pełnię władzy kapłańskiej biskupa i jedności z nim wszystkich kapłanów. Dlatego wszyscy kapłani zaproszeni są do koncelebry tej Mszy, a przynajmniej poszczególni przedstawiciele ze wszystkich rejonów diecezji (…)”.

– Siostry i bracia! Kolejny Wielki Czwartek, Msza krzyżma. I kolejne „dziś”. W Ewangelii czytaliśmy słowa Jezusa: „Dzisiaj spełniły się słowa…”. To „dziś” trwa nadal, bo jest to „dziś” chrystusowej wierności. Wierności Boga do człowieka oraz samego człowieka, kiedy ten sam w nią wchodzi. Wiemy, że w Nazarecie różnie przyjęto to „dziś” Chrystusa. Ale ono się spełniło w Jezusie, bo On do końca wszedł w to namaszczenie Boga, byśmy mogli odkrywać „wychodzenie na wolność” – mówił biskup. – Jezus jest posłany jako pierwszy, żeby ta prawda dotarła do ludzi w dzisiejszym pokoleniu, w tym naszym „dziś”. Tak mocno zagubiony jest ten świat, a my jesteśmy posłani jako chrześcijanie oraz szczególnie jako kapłani, by nieść światu Dobrą Nowinę i nadzieję życia. To nasza kapłańska misja, posługa i przywilej. Powód do swoistej dumy, bo uczestniczymy w chwale Jezusa. To nasza natura kapłańska, na ile urzeczywistnia się to „dziś” – mówił biskup.

Eucharystia rozpoczynająca obchody Triduum Paschalnego rozpocznie się w legnickiej katedrze o 18.30.

 

foto: Piotr Pociejkin

 

 

 

 

 

udostępnij