Msza Wieczerzy Pańskiej [FILM+AUDIO]


W legnickiej katedrze Msza święta Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła się o 18.30.

Liturgii przewodniczył Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski. Wraz z nim przy ołtarzu stanęli kapłani pracujący na co dzień w parafii katedralnej, a także pracownicy Legnickiej Kurii Biskupiej oraz Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej.

Wśród modlących się w świątyni byli uczestnicy rekolekcji paschalnych, które trwają w Wyższym Seminarium Duchownym. Blisko 100 osób rozpoczęło w Wielki Czwartek przeżywanie Triduum. W programie rekolekcji są m.in. konferencje biskupa legnickiego i uczestnictwo w modlitwach w katedrze. To także okazja do zwyczajnego oderwania się od codziennych obowiązków. Wszystko po to, by móc jak najpełniej wykorzystać czas ćwiczeń duchowych i przeżyć głębiej całe Triduum.

Podczas liturgii biskup legnicki obmył nogi 12 mężczyznom.Do sprawowania Eucharystii został użyty niekwaszony chleb i każdy z uczestników liturgii mógł przyjąć Jezusa Eucharystycznego właśnie pod tą postacią, zaś osoby po bierzmowaniu mogły napić się krwi Pańskiej z kielicha.

Po zakończeniu Mszy św. biskup w procesji przeniósł Najświętszy Sakrament do miejsca odosobnienia, gdzie rozpoczęła się jego adoracja.

foto: Piotr Pociejkin

 

 

udostępnij