Nowi lektorzy i ministranci


W niedzielę 16 czerwca na Mszy Św. o godz. 11.30 służba liturgiczna parafii katedralnej powiększyła się o trzech ministrantów i pięciu lektorów, którzy otrzymali błogosławieństwo do pełnienia tych zaszczytnych funkcji przy ołtarzu.
Uroczystości przewodniczył Ks. Mateusz Rycek – opiekun służby liturgicznej naszej parafii, który jednocześnie pełni funkcję diecezjalnego duszpasterza służby liturgicznej.

W homilii Ks. Mateusz podjął refleksję nad tajemnicą Trójcy Przenajświętszej, której uroczystość przeżywaliśmy. Ta tajemnica wiary odsłania się dla nas dzięki miłości Osób Bożych: „Ojciec kocha Syna, Syn kocha Ojca – a tchnieniem wzajemnej miłości Ojca i Syna jest Duch Święty…

Ks. Mateusz w swoim słowie zwrócił się także do ministrantów:

Drodzy: Ceremoniarze, Lektorzy, Ministranci! Trzeba to jasno dzisiaj powiedzieć: Jesteście żywym skarbem kościoła! Dzięki wam Kościół się odmładza, i wasza obecność przy ołtarzu napawa też nadzieją…

Pełniąc funkcje przy ołtarzu stajecie się szczególnymi pomocnikami kapłana, któremu pomagacie przy sprawowaniu Mszy Świętej jak i podczas innych nabożeństw. 

Będąc lektorem, przekazujecie innym Boże słowo, które ma niezwykłą moc zmiany ludzkiego życia…
Jako Ministranci przynosicie w imieniu wszystkich do ołtarza dary, które są ofiarowywane Bogu i stają się Ciałem i Krwią Chrystusa…
Nosicie też szczególne ZNAKI, które dla liturgii są niezbędne: Krzyż, Świece, Kadzidło przez nie pokazujecie innym, że nasza modlitwa ma być piękna i ma nas przybliżać do Boga. 

I wreszcie sami stajecie się dla innych ZNAKIEM, że jesteście blisko Chrystusa, którego chcecie naśladować w swoim życiu…
Życzę Wam takiej gorliwości Świetego Dominika Savio! Uczcie się od niego prawdziwej służby i niech ona zawsze przynosi Wam radość!

 

Po homilii odbył się obrzęd błogosławieństwa nowych lektorów, którymi stali się: Ignacy, Łukasz, Maciej, Marek i Szymon. A także obrzęd  błogosławieństwa nowych ministrantów: Mikołaja, Szymona i Karola.

Po Eucharystii odbyło się spotkanie dla całej służby liturgicznej wraz z rodzicami. Był to również dobry moment, aby Wszystkim podziękować za gorliwą służbę przy ołtarzu w kończącym się roku szkolnym i życzyć Wszystkim udanych wakacji, które ministranci w większości spędzą również razem na wspólnym wyjeździe do Zakopanego! 

Od Września zapraszamy do grona ministrantów także nowych chłopców, którzy kochają Jezusa i chcą Mu służyć.

Króluj nam Chryste!

 

foto: Piotr Pociejkin

 

 

udostępnij

Warto również zobaczyć