Ogłoszenia na 1. Niedzielę Adwentu

Ogłoszenia na 1. Niedzielę Adwentu

Wczorajszymi nieszporami rozpoczęliśmy nowy rok liturgiczny, poprzez który wspólnota Kościoła, cyklicznie wspomina całe misterium Chrystusa – od momentu Wcielenia przez Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie oraz Zesłanie Ducha Świętego aż po oczekiwanie na ponowne przyjście Chrystusa na końcu czasów. Rok liturgiczny rozpoczyna się Adwentem, czyli czasem szczególnego oczekiwania i przygotowania się na powrót Chrystusa, kiedy ostatecznie wypełni się tajemnica paschalna i tajemnica Kościoła.

To przychodzenie Chrystusa dokonuje się już teraz w Eucharystii pod osłoną znaków sakramentalnych i wypełni się na końcu czasów.

Pierwszym i najstarszym dniem świątecznym, w którym wspólnota Kościoła gromadzi się na sprawowanie Eucharystii jest niedziela. W tym dniu bowiem wierni powinni schodzić się razem dla słuchania słowa Bożego i uczestniczenia w Eucharystii, aby tak uobecniać Mękę, Zmartwychwstanie i chwałę Pana Jezusa i składać dziękczynienie Bogu… Niedziela jest zatem najstarszym i pierwszym dniem świątecznym” (KL 106).

Kościół, czyli wspólnota wierzących w Chrystusa, żyje dzięki Eucharystii, a niedziela jest największym i najstarszym świętem Kościoła, bez którego istnieć On nie może.

Kościół w Polsce kontynuuje program pogłębiania tajemnicy Eucharystii, pod hasłem „Eucharystia daje życie”, która jest tajemnicą wyznawaną, celebrowaną i świętowaną. W trzecim roku tego cyklu, który rozpoczęliśmy wraz z tegorocznym adwentem, akcent położony jest na problematykę świętowania Dnia Pańskiego oraz skutków udziału we Mszy Świętej.

Hasło tego roku, Posłani w pokoju Chrystusa”, nawiązuje do misji, której Chrystus Pan udziela wszystkim zebranym przy eucharystycznym stole. „Prawdziwe spotkanie z Chrystusem Panem we wspólnocie eucharystycznej budzi w sercu radość i przynagla do dzielenia się doświadczeniem wiary” i w ten sposób tworzy się wspólnota Kościoła, której podstawą jest rodzina, czyli Kościół domowy, zjednoczony wokół Eucharystii.

Wszyscy mieliśmy nadzieję, że trudne doświadczenia związane z pandemią się skończą i najbliższe święta Bożego Narodzenia, będziemy mogli przeżywać w spokoju i pełnej radości. Rzeczywistość okazała się jednak inna. Mimo wszystko jednak jako duszpasterze, pragniemy stworzyć jak najlepsze i możliwe warunki, abyście drodzy Parafianie, a my razem z Wami, jak najlepiej duchowo przeżyli rozpoczęty Adwent i zbliżające się święta, z zachowaniem wszelkich obowiązujących przepisów sanitarnych. Mamy nadzieję, że nie powtórzy się scenariusz smutnych świat wielkanocnych z początków pandemii i będziemy mogli się spotykać na wspólnym celebrowaniu Eucharystii, zwłaszcza świątecznych.

A zatem proponujemy, aby tegoroczny Adwent przeżyć jak wielkie rekolekcje pod hasłem: „Bóg mój, Kościół mój”. (jak moja rodzina, którą kocham, bo Kościół to moja rodzina, a rodzina to mój domowy Kościół).

Służyć temu będą trzy najbliższe niedziele. Prosimy zatem serdecznie, aby w niedzielnych Mszach świętych, uczestniczyć rodzinnie, niezależnie jaką godzinę Eucharystii wybierzemy. To bycie razem na Mszy św., w jednej ławce, ma tu swoje szczególne znaczenie. Osoby samotne traktujemy jako członków naszej wielkiej rodziny parafialnej, zatem niech nie czują się samotnie, wśród rodzin.

W Najbliższą II niedzielę Adwentu (5.XII.) – szczególną uwagę poświęcimy dzieciom (młodszym i starszym) – będzie to adwentowy Dzień Dziecka, który pozwoli nam odkryć na nowo tajemnice Boga, który stał się Dzieckiem i zamieszkał w ludzkiej rodzinie.

III niedziela Adwentu (12.XII.) – pozwoli nam odkryć tajemnice Ojca w rodzinie, w odniesieniu do św. Józefa, który pełnił rolę Ojca w domu w Nazarecie – będzie to adwentowy Dzień Ojca

IV niedziela Adwentu (19.XII.) – skupi nasza uwagę na roli matki w rodzinie, gdy będziemy spoglądać na Maryję – Matkę Boga i Człowieka, Matkę nazaretańskiej Rodziny – będzie to adwentowy Dzień Matki.

Pragniemy także w Adwencie powrócić do zwyczaju indywidualnego błogosławienia członków naszych rodzin po każdej Mszy św.: w II niedzielę – dzieci, w III niedzielę – ojców, a w IV niedzielę – matek.

Dopełnieniem tych trzech adwentowych niedziel będą tegoroczne RORATY, przeżywane w odniesieniu do tematu: Kościół rodziną – rodzina Kościołem.

Na roraty zapraszamy:

dorosłych i młodzież od poniedziałku do piątku włącznie o 6.30, a w soboty o 9.00

dzieci natomiast o 17.00.od poniedziałku do piątku włącznie

Jeżeli, ktoś nie może uczestniczyć w roratach, zachęcamy do korzystania z transmisji internetowej na stronie www.katedra.legnica.pl, w zakładce transmisja Mszy św. – >>ZOBACZ TRANSMISJĘ<<

Przypominamy także, że w związku z Roratami wieczorne Msze św. od poniedziałku do piątku włącznie w czasie Adwentu sprawujemy o 17.00; w soboty i niedziele bez zmian, czyli o 18.30.

Nie będziemy organizować specjalnego dnia spowiedzi przedświątecznej, dlatego prosimy korzystać z sakramentu pokuty w niedziele oraz w dni powszednie podczas wieczornych Mszy św., zgodnie z zasadami sanitarnymi obowiązującymi w tym czasie. Przy okazji przypominamy wszystkim o obowiązku zakładania maseczek podczas pobytu w kościele i dezynfekcji rąk.

Z polskim Bożym Narodzeniem nierozerwalnie związane jest dzielenie się opłatkiem. Opłatek, to czysty chleb używany do sprawowania Eucharystii, a jego obecność na stole wigilijnym przypomina wierzącym stół ołtarza i ucztę eucharystyczną, podczas której chleb staje się Ciałem Chrystusa – „Słowa, które stało się ciałem i zamieszkało wśród nas”. Dlatego, dla ludzi wierzących, tak wielkie znaczenie ma opłatek pobłogosławiony we wspólnocie Kościoła, a nie kupiony w markecie.

Opłatki na stół wigilijny pobłogosławimy dzisiaj i będzie je można otrzymać w zakrystii przez cały okres adwentu. Do opłatków dołączony jest list adwentowy z życzeniami od nas duszpasterzy. Dziękujemy za ofiary składane z tej okazji jako wsparcie opłat związanych z energią.

 

Pragniemy też już dzisiaj zaproponować nową formę tradycyjnej wizyty duszpasterskiej w domach naszych Parafian, tzw. „kolędy”.

Rozumiejąc niepokój, może nawet lęk przed chorobą, a także w trosce o zdrowie i życie, a równocześnie szanując wolność decyzji każdego człowieka, postanowiliśmy w tym roku, że wizyta duszpasterska odbędzie się według następującego porządku:

Odwiedzimy z „kolędą” tylko te rodziny, tych mieszkańców naszej parafii, którzy zaproszą księdza, poprzez przygotowane zaproszenia. Takie zaproszenia można odebrać osobiście w kancelarii lub w zakrystii. Jest tam miejsce na wpisanie nazwiska, adresu i numeru telefonu dla ułatwienia bezpośredniego kontaktu.

Po wypełnieniu zaproszenia składamy je także koniecznie osobiście u któregoś z księży w kancelarii lub w zakrystii (przepisy rodo).

Zaproszenia będą przyjmowane od dzisiaj do 23 grudnia włącznie.

Kolędę na zaproszenia rozpoczniemy po Nowym Roku, przedstawiając jej plan każdego tygodnia. Pragniemy także poinformować, że wszyscy księża są w pełni zaszczepieni przeciwko koronawirusowi.

Ci jednak, którzy z różnych powodu trwającej pandemii nie zdecydują się na przyjęcie księdza w domu, będą mogli, w ramach „kolędy” spotkać się z duszpasterzami podczas tzw. Mszy świętych „kolędowych”, o czym dokładniej poinformujemy, gdy rozpocznie się czas wizyt duszpasterskich.

Z całego serca zachęcamy do zaproponowanej formy przeżycia adwentu i czasu świąt Bożego Narodzenia. Niech ta trudna dla nas wszystkich sytuacja, nie będzie przeszkodą, ale okazją, do jeszcze większego pogłębienia swojej wiary w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii i we wspólnocie Kościoła – który jest rodziną wierzących. Niech to pozwoli nam zbliżyć się do siebie duchowo, niech zjednoczy nasze serca, gdy pandemia ciągle nas oddala od siebie. I niech będzie to największy cud tegorocznego Bożego Narodzenia.

 

Pozostałe informacje:

Jutro rozpoczynamy Nowennę przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i przed godziną łaski, jaka przypada 8 grudnia o godz. 12.00.

****

We wtorek (30.XI.) obchodzimy święto św. Andrzeja Apostoła. Jest to patronalny dzień Księdza Biskupa Legnickiego. Naszego Pasterza polecamy serdecznej pamięci w modlitwie.

****

W najbliższy wtorek (ostatni miesiąca) zapraszamy na nabożeństwo anielskie. Odbędzie się ono wyjątkowo godzinę wcześniej, czyli o godz. 18.15.

****

W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca:

– W czwartek o 23.00 zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu w ramach Godziny Świętej. Zapraszamy zwłaszcza członków Arcybractwa Straży Honorowej.

– W piątek dodatkowa okazja do spowiedzi od 16.30 do 18.00.

– W sobotę o 9.00 zapraszamy jak zwykle na Mszę św. i nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu.

****

Kandydatów do bierzmowania (z klas VIII) zapraszamy na spotkanie w poniedziałek o godz. 18.00. Spotkanie odbędzie się w Katedrze.

 

 

Photo by Waldemar Brandt on Unsplash

 

udostępnij