Ogłoszenia na 23. Niedzielę zwykłą

Ogłoszenia na 23. Niedzielę zwykłą
 • W każdą niedzielę o 7.00 zapraszamy do Katedry na Jutrznię, a o godz. 18.00 na nieszpory
 • Dzisiaj o 16.00 sprawujemy w Katedrze dodatkową Mszę św. w klasycznym rycie rzymskim, czyli trydenckim.
 • W piątek przypada 13 dzień miesiąca. Tradycyjnie o 18.30 zapraszamy na Mszę św., a po niej na nabożeństwo apelu fatimskiego. Intencje modlitewne na ten dzień przyjmujemy w zakrystii.
 • W liturgii bieżącego tygodnia w czwartek (12.09.) wspominamy Najświętsze Imię Maryi, a w sobotę obchodzimy święto Podwyższenia Krzyża Św.
 • Tegoroczne święto Podwyższenia Krzyża, ma w naszej Ojczyźnie szczególne znaczenie. Z inicjatywy świeckich katolików związanych m.in. z fundacją „Solo Dios basta” i jej liderów Lecha Dokowicza i Macieja Bodasińskiego, organizatorów ostatniego wydarzenia, jakim był „Różaniec do granic”, odbędzie się tym razem ogólnopolska modlitwa za Ojczyznę i Kościół w Polsce przy Krzyżu upamiętniającym miejsce męczeństwa bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku, pod hasłem „POLSKA POD KRZYŻEM”.
 • Ideą tej inicjatywy jest modlitwa za Polskę i Polaków. Cytując Pana Macieja Bodasińśkiego trzeba powiedzieć: „Toczy się dzisiaj potężna walka o to jaka będzie Polska (…) chodzi o to, aby każdy Polak, który przeczytał po polsku historię naszego kraju i utożsamia się z jej najważniejszymi momentami (…), kto w sercu nosi tę ziemię, kto w sercu nosi pamięć o tych, którzy w przeszłości polegli za nasz kraj, – jest ważne, – aby każdy z nas wziął pełny i głęboki udział w tej walce o Polskę, która dzisiaj się toczy. Ta walka bardzo się różni o tej, którą znamy z podręczników historii. Nie ma frontu, nie używamy karabinów, nie ma wojny, natomiast ta bitwa jest jeszcze trudniejsza niż tamta. Ona toczy się o duszę naszego kraju, o jego tożsamość. Cała historia pokazuje, że Polska z Bogiem żyje, Polska bez Boga ginie. W tej bitwie chodzi o wiarę, chodzi o to by na nowo rozpalić w sercach Polaków wiarę w Boga (…) która będzie zmieniać rzeczywistość, w której żyjemy. (…) Celem tego wydarzenia jest wyznanie wiary w Boga, odnowienie wiary w Polsce – takie wołanie, świadectwo tego kim jesteśmy, jakie wartości wyznajemy. Chodzi o to, by na nowo Polskę i Kościół zwrócić do Krzyża, podłączyć do źródła życia jakim jest Krzyż Jezusa Chrystusa. Jeżeli to uczynimy powszechnie i z wiarą, to jest nadzieja, granicząca z pewnością, że uchronimy nasz kraj przed duchową katastrofą.
 • Z Legnicy jest organizowany wspólny autokarowy wyjazd na to modlitewne spotkanie do Włocławka. Bliższe informacje znajdziemy na ten temat w kiosku przy kościele św. Jana lub w zakrystii.
 • Wszystkich natomiast, którzy nie pojadą do Włocławka zapraszamy do Katedry, w sobotę 14. Września. W duchowej łączności z modlącą się Polską pod Krzyżem we Włocławku, w naszej Katedrze odbędzie się czuwanie według następującego planu:
  • 18.30 – Msza święta w święto Podwyższenia Krzyża
  • 19.45 – wezwanie pomocy i wstawiennictwa św. Michała Archanioła i świętych Polaków (przy relikwiach św. Stanisława i Wojciecha, biskupów i męczenników, św. Jana Pawła II, św. Andrzeja Boboli bł. Jerzego Popiełuszki, św. Brata Alberta i św. Faustyny Kowalskiej)
  • 20.00 – wniesienie Krzyża i adoracja prowadzona przez młodzież
  • 21.00 – część radosna Różańca św. – DZIĘKCZYNIENIE, modlitwa dziękczynna za wolność Ojczyzny, za dziedzictwo wiary w Polsce i Kościół w Polsce
  • 22.00 – część bolesna Różańca św. – WSPOMNIENIE, modlitwa za wszystkich (świeckich i duchownych), którzy oddali życie za Ojczyną, Kościół w Polsce i wiarę
  • 23.00 – część chwalebna Różańca św. – BŁAGANIE, modlitwa o zachowanie wiary Polaków, o bezpieczeństwo Kościoła w Polsce i pomyślny rozwój Ojczyzny
  • 24.00 – Msza św. za Polskę pod Krzyżem z Matką Boską Bolesną, Królową Polski.
  • Od 20 do 24 okazja do spowiedzi.
 • Serdecznie i gorąco wszystkich zapraszamy do modlitwy za Ojczyznę i Kościół. Dokładne informacje znajdują się na plakatach i na stronie internetowej.
 • W związku z sobotnią adoracją w tym miesiącu nie będzie tradycyjnej adoracji w najbliższy II czwartek „Odpoczynek przy Sercu Jezusa”. Uczestników tej modlitwy zapraszamy na sobotnie czuwanie.

INFORMACJA DLA SŁUŻBY LITURGICZNEJ KATEDRY:

 • Zbiórki dla Ministrantów młodszych odbywać się będą w poniedziałki o 16.30 w Katedrze.
 • Zbiórki dla ceremoniarzy, lektorów i ministrantów starszych również w poniedziałki o 19.15 także w Katedrze.
 • Zapraszamy nowych chłopców, którzy chcieliby dołączyć do grona kandydatów na ministrantów. Spotkania dla nich odbywać się będą w czwartki o 16.30 w Katedrze.

INFORMACJE KATECHETYCZNE:

 • Przypominamy, że przygotowanie dzieci do I Komunii Św. rozpoczyna się w klasie I szkoły podstawowej. Dzieci odbywają trzyletnie przygotowanie, podobnie jak młodzież do bierzmowania. Zatem apelujemy do zainteresowanych rodziców, żeby w odpowiednim czasie (tzn. w klasie pierwszej) zechcieli zgłosić wolę przystąpienia dziecka do I Komunii św. (chodzi tu o tzw. zapisy dziecka). Każde opóźnienie zapisania dziecka skutkuje przesunięciem I Komunii św. o jeden rok. Zgłoszenia dzieci będzie przyjmował ks. Proboszcz, w kancelarii parafialnej, od 1 października br.
 • Rodziców dzieci pierwszokomunijnych z klas III zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się w środę 16 września o 19.30 w Katedrze.
 • Spotkania formacyjne dla młodzieży przygotowującej się do Sakramentu Bierzmowania zostaną ogłoszone w najbliższym czasie.
 • Katecheci ze Szkoły Podstawowej nr 10 jak co roku proszą o rozważenie możliwości fundowania obiadów dla dzieci z rodzin niezamożnych. Zachęcamy serdecznie.

PROPOZYCJE DUSZPASTERSKIE:

 • Serdecznie zachęcamy rodziny naszej parafii, zwłaszcza te, w których są dzieci w wieku szkolnym lub młodsze, do uczestniczenia w niedzielnej Mszy św. o godz. 11.30. Będziemy kontynuować indywidualne błogosławieństwo rodzin. Zapraszamy także do czynnego udziału w liturgii przez czytanie Pisma św., podawanie wezwań modlitwy wiernych, śpiew psalmów, itp. Pragniemy także wznowić rodzinne spotkania na plebanii oraz rodzinne wspólne wyjazdy weekendowe. W tej sprawie prosimy o kontakt z ks. proboszczem.
 • W młodym wieku pojawia się wiele pytań dotyczących Pana Boga, wiary Kościoła; człowiek poszukuje własnej tożsamości, grupy własnych rówieśników z którymi mógłby przebywać. W związku z tym zapraszamy młodzież w wieku 15 -18 lat na pierwsze powakacyjne spotkanie Duszpasterstwa Młodzieży KADOSZ, które odbędzie się w najbliższy wtorek, o godz. 19.00 w domu parafialnym.
 • Starszą młodzież powyżej 18 roku życia zapraszamy na spotkania Duszpasterstwa Akademickiego IKONA od października.
 • Spotkania Oazy Dzieci Bożych odbywają się w soboty o 10.30 w domu parafialnym. Zapraszamy dzieci, które były już u I Komunii Św.
 • Zachęcamy do prywatnej adoracji Najświętszego Sakramentu, która w Katedrze odbywa się codziennie w kaplicy adoracji po Mszy św. porannej do godz. 18.00
 • Od najbliższego tygodnia zmieni się czas urzędowania kancelarii parafialnej. Zostanie wydłużony czas urzędowania, ale będzie zmniejszona liczba dni urzędowania. Zatem Kancelaria parafialna, która mieści się w budynku domu parafialnego, przy ul. św. Piotra 2a, w Sali nr 2 będzie czynna; we wtorek i czwartek od 15.30 do 17.00 oraz w soboty od 11.00 do 12.00. W poniedziałek, środę i piątek kancelaria będzie nieczynna. W sprawach pilnych prosimy zawsze o kontakt z księdzem po Mszy św. Nagłe wezwania do chorych przyjmujemy przez całą dobę pod numerem telefonu 500 245 557.

__________________________________________________________

Od 1 września br. Ksiądz Biskup Legnicki powołał ks. Robert Bielawskiego na stanowisko dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Legnickiej Kurii Biskupiej, a tym samym zwolnił go z obowiązków wikariusza parafialnego. Ks. Robert pozostaje w parafii ze statusem rezydenta i będzie pomagał w duszpasterstwie. Ks. Robertowi dziękujemy za dotychczasową sumienną posługę wikariusza i liczymy na pomoc, tak potrzebną w duszpasterstwie parafialnym.

udostępnij