Ogłoszenia na 30. Niedzielę zwykłą

Ogłoszenia na 30. Niedzielę zwykłą

W najbliższą niedzielę /1.XI. / przypada uroczystość Wszystkich Świętych, którą będziemy obchodzić w warunkach wyjątkowych. Ze względu na obowiązujące przepisy, w tym roku na cmentarzu nie będzie modlitwy w kaplicy oraz nie będzie procesji.

W Katedrze Msze św. sprawujemy jak w każdą niedzielę. O godz. 10.00 odprawimy Mszę św. za śp. Księdza Infułata z okazji 6 rocznicy śmierci. Ponadto w sobotę, jak zwykle w ostatni dzień miesiąca, o 18.30 sprawujemy Mszę św. zbiorową za wszystkich zmarłych parafian i poleconych przez wiernych.

***

Warto jednak indywidualnie nawiedzać cmentarz, zachowując obowiązujące zasady związane z trwającą epidemią. Pamiętajmy jednak o uczestnictwie w Eucharystii, która jest także największą pomocą dla naszych Zmarłych.

Wszyscy, którzy nawiedzają cmentarz mogą także uzyskać jeden raz dziennie odpust, ofiarując go za zmarłych.

W związku z pandemią Covid-19 Penitencjaria Apostolska wydała specjalny dekret w tej sprawie.

Otóż przez cały listopad, a nie tylko przez 8 dni od uroczystości Wszystkich Świętych, będzie można otrzymać odpust zupełny dla wiernych zmarłych. Penitencjaria Apostolska zdecydowała, że aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych w czasie epidemii, odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone. Również odpust zupełny związany z dniem 2 listopada – wspomnieniem wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają kaplicę lub cmentarz i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko będą się łączyć duchowo z wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte oraz jeśli wykluczą wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mają intencję – kiedy to tylko będzie możliwe – spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna
i modlitwa w intencjach Ojca Świętego).

Te osoby, aby uzyskać odpust zupełny powinny odmówić pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu); podjąć medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych lub też wypełnić uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu swoich cierpień.

***

Ponadto już dzisiaj informujemy, że w Dzień Zaduszny, 2 listopada, poza Mszą św. będzie odprawione dodatkowo nabożeństwo za zmarłycho g. 17.30, wzorowane modlitwą i procesją za zmarłych, jaka zwykle odbywa się na cmentarzu.

***

Natomiast tradycyjne nabożeństwa wypominkowe rozpoczną się od 3 listopada, o godz. 17.30, według planu podanego na kartkach wypominkowych. Zapisane imionami zmarłych kartki wypominkowe z zaznaczona ulicą, przy której mieszkamy, można składać do skarbony przy ołtarzu św. Antoniego, na tacę lub bezpośrednio w zakrystii.

***

POZOSTAŁE INFORMACJE

Nabożeństwo różańcowe odbywają się jeszcze do soboty o godz. 17.30

***

W najbliższy wtorek (ostatni miesiąca) zapraszamy na nabożeństwo „anielskie”, które rozpocznie się jak zwykle Mszą św. ku czci św. Michała Archanioła, a po niej nabożeństwo z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie.

***

W środę (28.10.) obchodzimy w liturgii święto św. Apostołów Szymona i Tadeusza.

 

 

udostępnij

Warto również zobaczyć