Ogłoszenia na 5. Niedzielę Wielkiego Postu

Ogłoszenia na 5. Niedzielę Wielkiego Postu

Plan rekolekcji, które rozpoczęliśmy jest następujący:

Dzisiaj Msze św. z naukami rekolekcyjnymi według niedzielnego porządku sprawowania Eucharystii w Katedrze (rodziny z dziećmi zapraszamy według możliwości na Mszę św. o 11.30)

W kolejne dni (poniedziałek, wtorek i środę) Msze św. z nauką rekolekcyjną będą sprawowane o 12.00 i 18.30; ponadto w tych trzech dniach rekolekcyjnych, codziennie o 15.00 zapraszamy na Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a o godz. 18.00 na różaniec.

Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy podczas dni rekolekcyjnych zaplanowana jest jedynie przed południem; natomiast po Mszy św. południowej wystawienie Najświętszego Sakramentu będzie na ołtarzu w Katedrze od 13.00 do 15.00, aby umożliwić większej liczbie wiernych okazję do modlitwy w Godzinie Miłosierdzia.

Codzienny Różaniec rekolekcyjny o godz. 18.00 będzie odmawiany przed Obrazem Matki Bożej z Nadwórnej, po jego odsłonięciu.

Jeżeli ktoś ma niepokojące objawy chorobowe lub ze względu na panująca epidemię decyduje się korzystać z dyspensy, jaka jest obecnie możliwa, a dotyczącej udziału w niedzielnej Mszy św. czy rekolekcjach, może skorzystać z codziennej transmisji liturgii sprawowanej w Katedrze drogą internetową.

Wiele osób starszych, które na co dzień pozostają w domu, przyjęło już szczepionkę. W takim wypadku ksiądz gotowy jest udać się z posługą sakramentalną do ich domu, jeżeli będzie takie pragnienie. Przy okazji informujemy, że w wypadku zagrożenia życia ksiądz zawsze jest gotowy przyjść do chorego do domu. W wypadku potrzeby posługi duszpasterskiej u chorego w domu prosimy o indywidualny
i bezpośredni kontakt z ks. proboszczem.

Serdecznie dziękujemy ks. Tomaszowi Metelicy, Ojcu Duchownemu naszego Seminarium, za podjęcie się wygłoszenia rekolekcji i prosimy o modlitwę w Jego intencji oraz rekolekcji.

****

Spowiedź rekolekcyjna:

W związku z obowiązującymi obostrzeniami, żeby uniknąć ewentualnych kolejek do konfesjonału będziemy spowiadać także w poniedziałek i wtorek od 11.00 do 12.00 i od 17.30 do 18.30, w środę pozostawiamy godziny spowiedzi od 10.00 do 12.00 i od 16.00 do 19.00. Prosimy jednak, aby oczekując na spowiedź zachowywać bezpieczny dystans między sobą, bezwzględnie mieć założona maseczkę zakrywającą usta i nos, także w trakcie spowiedzi oraz wchodząc do katedry prosimy nie zapomnieć o dezynfekcji rąk. Prosimy, aby spowiadać się bez niepotrzebnego przedłużania spowiedzi. Zatem, jak zawsze należy w domu dobrze się przygotować do spowiedzi, czyli zrobić dokładny rachunek sumienia poprzedzony modlitwą. W obecnej sytuacji ma to dodatkowe znaczenie, by niepotrzebnie nie przedłużać spowiedzi. Jeżeli ktoś potrzebuje dłuższej rozmowy w konfesjonale, to prosimy umówić się z księdzem na spowiedź poza konfesjonałem. Kapłan wyznaczy miejsce i czas.

****

Raz jeszcze przypominamy zasady uczestniczenia w liturgii w Katedrze:

jeżeli chodzi o ilość wiernych uczestniczących w liturgii to liczba się nie zmieniła; na szczęście powierzchnia Katedry jest na tyle duża, że obecnie, jak zauważamy do tej pory, nie przekraczamy limitu. Prosimy jednak, aby zachować bezpieczną odległość między sobą, korzystając także z obydwu balkonów;

bezwzględnie podczas liturgii należy zasłaniać usta i nos maseczką – nie w inny sposób;

przy wejściu do Katedry jest do dyspozycji płyn dezynfekujący, z którego prosimy korzystać;

Komunię św. można przyjmować do ust, ale także „na rękę”; w tej formie Komunia św. jest udzielana, gdy jest dwóch szafarzy, w nawie bocznej po stronie tabernakulum; tam też jest dokładna instrukcja jak to należy czynić. W wypadku tylko jednego księdza, najpierw Ciało Pańskie jest rozdzielane „na rękę”, potem w tradycyjnej formie

****

Przypominamy, że Gorzkie Żale rozpoczynają się dzisiaj wyjątkowo o 17.00.

****

Na Drogę Krzyżową zapraszamy w piątek tradycyjnie o 11.30, natomiast po południu wyjątkowo o 17.30, ponieważ to nabożeństwo w rozszerzonej formie przygotuje tym razem młodzież naszej parafii i serdecznie zaprasza wszystkich wiernych. Dziękujemy grupie młodzieżowej za to. Nie będzie natomiast już oddzielnej Drogi Krzyżowej dla dzieci, które zapraszamy na 17.30.

****

W poniedziałek, przypada 22 dzień miesiąca, zatem Mszę św. wieczorną poprzedzi nabożeństwo do św. Rity, połączone z różańcem rekolekcyjnym.

****

W czwartek (25 marca) obchodzimy Uroczystość Zwiastowania Pańskiego i dzień modlitwy o zachowanie świętości życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Jest to także 29. Rocznica powstania Diecezji Legnickiej. Z tej okazji Biskup Legnicki będzie sprawował Eucharystię w Katedrze o 12.00. Pozostałe Msze św. o 6.30 i 18.30.

****

Na Koronkę do Bożego Miłosierdzia, z intencją o ustanie pandemii, zapraszamy poza dniami rekolekcyjnymi, także w każdy piątek o 15.00.

****

W najbliższą sobotę (IV miesiąca) o 9.00 zapraszamy na kolejne nabożeństwo do Matki Bożej Strażniczki Naszej Nadziei przed Obrazem z Nadwórnej.

****

Najbliższa Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Ze względu na obecną sytuację pandemiczną, nie będzie procesji z palmami, jedynie każdorazowo po poświęceniu palm sam celebrans z asystą procesyjnie przejdzie do ołtarza. Dokładne informacje dotyczące Świętego Triduum Paschalnego podamy za tydzień.

****

Parafialny Zespół Charytatywny będzie wydawał kolejną porcję żywności dla osób znajdujących się na parafialnej liście pomocowej w najbliższy czwartek od 16.00 do 17.00.

Zespół przygotowuje się także do pomocy przedświątecznej. Dziękujemy za przekazywanie na ten cel darów żywnościowych oraz ofiar pieniężnych składanych do skarbony z napisem „jałmużna postna”. Jak co roku w pomoc charytatywną można się włączyć także przez zakup świecy Caritas na stół wielkanocny.

 

zdjęcie ilustrujące: George Martell CC

 

 

udostępnij

Warto również zobaczyć