Ogłoszenia na Niedzielę Palmową, czyli Męki Pańskiej

Ogłoszenia na Niedzielę Palmową, czyli Męki Pańskiej

Rozpoczęty Wielki Tydzień wprowadza nas bezpośrednio w święte Triduum Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Zbawiciela – szczyt i źródło całego Roku Liturgicznego. Kolejny raz będziemy przeżywać święta w atmosferze pandemii i związanych z nią ograniczeń.

Przypominamy zatem zasady uczestnictwa w liturgii w Katedrze:

1. W liturgii może brać udział 109 osób (niestety będziemy liczyć wiernych)

2. Uczestnicy zajmują miejsca zaznaczone białą kartką

3. Do dyspozycji są także balkony

4. W liturgii uczestniczymy w maseczkach zakrywających usta i nos

5. Wchodząc do katedry dezynfekujemy ręce

6. W procesji komunijnej zachowujemy obowiązujący dystans

 

Po przypomnieniu tych zasad podajemy informację dotyczącą porządku sprawowanej świątecznej liturgii:

Aby umożliwić wiernym uczestnictwo bezpośrednie w liturgii w tym roku zdecydowaliśmy się na dwukrotne sprawowanie Świętego Triduum:

+++

WIELKI CZWARTEK (1 kwietnia):

16.00 – Msza św. Wieczerzy Pańskiej – za okazaniem zaproszenia

18.30 – Msza św. Wieczerzy Pańskiej, przewodniczy Biskup Legnicki – za okazaniem zaproszenia

Adoracja Najświętszego Sakramentu do 24.00; w ramach adoracji od 23.00 do 24.00 Godzina Święta

+++

WIELKI PIĄTEK (2 kwietnia):

  8.00 – Liturgia Godzin: Jutrznia z Godziną Czytań

12.00 – nabożeństwo Drogi Krzyżowej

15.00 – Początek nowenny przed Świętem Miłosierdzia Bożego (koronka)

16.00 – Liturgia Męki, Śmierci i pogrzebu Pana – za okazaniem zaproszenia

18.30 – Liturgia Męki, Śmierci i pogrzebu Pana, przewodniczy Biskup Legnicki – za okazaniem zaproszenia

Adoracja Najświętszego Sakramentu w ołtarzu Grobu Pańskiego do 24.00; adorację od 21.30 do 22.30 przygotowuje i prowadzi młodzież

+++

WIELKA SOBOTA (3 kwietnia):

  8.00 – Liturgia Godzin: Jutrznia z Godziną Czytań

15.00 – Nowenna przed Świętem Miłosierdzia Bożego (koronka)

21.00 – Liturgia Wigilii Paschalnej, przewodniczy Biskup Legnicki – za okazaniem zaproszenia

****

Dokładny przebieg uroczystości paschalnych w Katedrze jest umieszczony na stronie internetowej >>zobacz<< oraz w gablocie. Równocześnie informujemy, że liturgia sprawowana w Katedrze w Wielki Czwartek i Wielki Piątek o 18.30 oraz w Wielką Sobotę o 21.00 będzie transmitowana przez telewizję TVT Zgorzelec, w Radiu Plus Legnica, będzie także można skorzystać z transmisji w mediach społecznościowych Diecezji oraz na stronie internetowej Katedry.

Prosimy o zrozumienie i pomoc w kwestii ilości wiernych, którzy mogą bezpośrednio uczestniczyć w liturgii Triduum Paschalnego. Zatem, aby nie przekroczyć limitu w tej kwestii zdecydowaliśmy się przygotować karnety wstępu na liturgię do Katedry na poszczególne dni. Karnety można odebrać po Mszy św. przy ołtarzu św. Antoniego. Nie są to bilety, jedynie zaproszenia, które pomogą nam w zachowaniu obowiązujących przepisów, za co jesteśmy odpowiedzialni administracyjnie. Jest to dla nas duszpasterzy bardzo trudne i bolesne, ale nie mamy wyjścia. Przepraszamy.

****

W najbliższą Niedzielę Zmartwychwstania Msze św. sprawujemy o 7.30, 10.00, 11.30, 13.00, dodatkowo o 16.00 Msza trydencka, wieczorem o 18.30 i druga 20.00;

W niedzielę Zmartwychwstania zapraszamy także na jutrznię jak zwykle o 7.00. a o godz. 18.00 na, kończące Święte Triduum, nieszpory chrzcielne, połączone z koronką do Bożego Miłosierdzia w ramach nowenny.

****

Ponadto w Wielki Czwartek o 10.00 Biskup Legnicki w koncelebrze jedynie z Księżmi Dziekanami naszej Diecezji będzie sprawował Mszę Krzyżma i poświęci oleje: Krzyżmo, olej katechumenów oraz olej chorych, które będą używane przy sprawowaniu sakramentów w ciągu całego roku; odbędzie się także odnowienie przyrzeczeń kapłańskich.

****

Święcenia pokarmów w Wielką Sobotę odbędą się nie w Katedrze, ale na placach wokół Katedry, jak zwykle od 10.00 do 13.00, co pół godziny.  Zatem gromadzimy się na placu przed Katedrą, zachowując obowiązujące zasady. Jeżeli gromadziłoby się więcej ludzi, można także zając plac od strony rynku i przy pomniku Jana Pawła II.

****

Przypominamy, że w Wielki Piątek obowiązuje, a w Wielką Sobotę do wieczornej Liturgii jest zalecany post ścisły i wstrzemięźliwość.

****

O godz. 17.30 zapraszamy dzisiaj na ostatnie w tym roku nabożeństwo Gorzkich Żali.

****

W najbliższy wtorek po Mszy św. wieczornej zapraszamy na nabożeństwo anielskie z modlitwą wstawienniczą o uwolnienie i uzdrowienie.

****

Dodatkowa okazja do spowiedzi przed Świętami będzie w Katedrze jeszcze w poniedziałek wtorek i środę od 18.00 do 19.00.

****

Kancelaria parafialna przez najbliższy okres będzie nieczynna w godzinach urzędowania. Do momentu zniesienia obostrzeń, prosimy w sprawach kancelaryjnych umawiać się na telefon pod numerem parafialnym 500 245 557, podanym także na stronie internetowej.

****

Dobiegający końca Wielki Post, kierował naszą uwagę na bliźnich będących w potrzebie. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w różne formy organizowanej przez parafię pomocy. Jeszcze w tym tygodniu można składać trwałe produkty żywnościowe oraz ofiary pieniężne na pomoc ubogim. Parafialny Zespół Caritas przygotowuje paczki żywnościowe rodzinom znajdującym się na parafialnej liście ubogich. Będą one wydawane w sobotę od 14.00 do 15.00 w przedsionku pod portalem „Trzech Króli” od strony rynku. Jak co roku przy święceniu pokarmów można będzie do kosza składać ich część z przeznaczeniem dla międzyparafialnej stołówki dla ubogich. Kosz będzie wystawiony przed wejściem do Katedry od strony placu przy schodach. Zachęcamy do wsparcia organizowanej przez Caritas pomocy dzieciom z rodzin ubogich oraz ludziom starszym. W tym celu wystarczy kupić wielkanocną świecę Caritas.

 

udostępnij