Początek Wielkiego Postu w katedrze legnickiej

Początek Wielkiego Postu w katedrze legnickiej

„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – te słowa słyszą katolicy podczas liturgii Środy Popielcowej.

W południe w Środę Popielcową w legnickiej katedrze rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Modlili się z nim kapłani z Wyższego Seminarium Duchownego, Caritas, a także wierni parafii katedralnej.

Bp Kiernikowski w krótkiej homilii przypomniał, że Wielki Post jest czasem przygotowania do obchodów świąt paschalnych.

– Jest to czas, w którym mamy okazję, jesteśmy do tego wezwani, żeby mieć pełniejszy wgląd w siebie. Także w tę historię, którą Pan Bóg czyni z każdym z nas oraz z nami wszystkimi jako jego ludem. Ludem który jest powołany, by dawać świadectwo obecności Boga w tym świecie – mówił hierarcha. – W tym okresie najważniejsze jest to, by mocniej zawiązać relację z Bogiem. Mocniej, by być bardziej Jego uczniem, czyli znakiem Jego obecności w tym świecie. Jest to czas niejako resetowania naszego życia. Jednak nie po to, by wyrównać albo zbilansować nasze życie, ale by ukierunkować, nawrócić do Jedynego. W ogromie różnego rodzaju obowiązków, które musimy wypełniać, często gubimy się i nie jesteśmy jednoznacznie zwróceni ku Bogu. Wielki Post to czas łaski. Dawajmy w nim przestrzeń Bogu, po to, by to On działał – mówił biskup legnicki.

Po homilii uczestnicy Mszy św. podeszli do ołtarza, by kapłani posypali ich głowy popiołem. Kapłani wypowiadają wówczas słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz”.

udostępnij