Ogłoszenia duszpasterskie na XXIII Niedzielę Zwykłą

Ogłoszenia duszpasterskie na XXIII Niedzielę Zwykłą
 •    W każdą niedzielę o 7.00 zapraszamy do Katedry na Jutrznię, a o godz. 18.00 na nieszpory
 • Dzisiaj o 16.00 sprawujemy w Katedrze dodatkową Mszę św. w klasycznym rycie rzymskim, czyli trydenckim.
 • Zachęcamy do prywatnej adoracji Najświętszego Sakramentu, która w Katedrze odbywa się w każdy piątek od 13.00 do 15.00, zakończonej koronką do Bożego Miłosierdzia oraz w soboty od 10.00 do 12.00.
 • W czwartek przypada 13 dzień miesiąca. Tradycyjnie o 18.30 zapraszamy na Mszę św., a po niej na nabożeństwo apelu fatimskiego. Intencje modlitewne na ten dzień przyjmujemy w zakrystii.
 • Dzień fatimski zbiega się z II czwartkiem miesiąca, dlatego wyjątkowo wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu, do której powracamy po wakacyjnej przerwie, dla rodzin i grupy modlitewnej, czyli „Spotkanie przy Sercu Jezusa“, odbędzie się nie w czwartek, ale w najbliższą środępo wieczornej Mszy św. Zapraszamy także wszystkich, którzy pragną duchowo odpocząć. Adoracja złączona jest z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.
 • W liturgii bieżącego tygodnia środę wspominamy Najświętsze Imię Maryi, a w piątek obchodzimy święto Podwyższenia Krzyża Św.

INFORMACJA DLA SŁUŻBY LITURGICZNEJ KATEDRY:

 • Zbiórki dla Ministrantów młodszych i kandydatów na ministrantów odbywać się będą we wtorki i środy o godz. 17.00 w Katedrze.
 • Zbiórki dla ceremoniarzy, lektorów i ministrantów starszych we wtorek o 19.15 także w Katedrze.

ZAPROSZENIE DLA DZIECI:

 • Dzieciom, które już przyjęły I Komunię Św. proponujemy utworzenie w naszej parafii wspólnoty, która się nazywa „Oaza Dzieci Bożych”. Jest to propozycja do dzieci, które chcą pogłębić swoją wiarę i tworzyć wspólnotę w myśl formacji Ruchu Światło-Życie. Celem formacji jest osiągnięcie świadomego, czynnego i owocnego uczestnictwa w liturgii. Podstawową drogą do osiągnięcia tego celu jest wypełnianie tzw. siedmiu zadań tygodnia. Należy do nich: posługa podczas Mszy świętej w niedzielę i dzień powszedni, udział w cotygodniowym spotkaniu w grupie, wypełnienie „słowa życia”, nauka dobrej modlitwy, apostolstwo w rodzinie i posługa wobec bliźnich. Spotkania odbywać się będą w soboty o godz. 10.30 w domu parafialnym. Zachęcamy Rodziców do zastanowienia się nad taką formą formacji swoich dzieci. Szczegółowych informacji udziela Ks. Mateusz.

ZAPROSZENIE DLA MŁODZIEŻY:

 • Przypominamy, że 6 października w Warszawie odbędzie się wydarzenie pod hasłem „Stadion Młodych”, gdzie spotka się ponad 50 tysięcy młodych ludzi z całej Polski, by wspólnie przezywać swoją wiarę poprzez słuchanie konferencji, koncertów, a także poprzez zabawę i konkursy. Ponawiamy zaproszenie dla młodzież, studentów oraz osób pracujących, w wieku 15-35 lat, do wspólnego wyjazdu z Legnicy. Koszt wyjazdu wraz z biletem wstępu to 90 zł. Szczegółowych informacji udziela ks. Robert.

INFORMACJE KATECHETYCZNE:

 • Przypominamy, że przygotowanie dzieci do I Komunii Św. rozpoczyna się w klasie I szkoły podstawowej. Dzieci odbywają trzyletnie przygotowanie, podobnie jak młodzież do bierzmowania. Zatem apelujemy do zainteresowanych rodziców, żeby w odpowiednim czasie (tzn. w klasie pierwszej) zechcieli zgłosić wolę przystąpienia dziecka do I Komunii św. (chodzi tu o tzw. zapisy dziecka). Każde opóźnienie zapisania dziecka skutkuje przesunięciem I Komunii św. o jeden rok. Zgłoszenia dzieci będzie przyjmował ks. Proboszcz, w kancelarii parafialnej, od 2 października br.
 • Rodziców dzieci pierwszokomunijnych z klas III zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się w czwartek 27 września o 19.30 w Katedrze.
 • Katecheci ze Szkoły Podstawowej nr 10 jak co roku proszą o rozważenie możliwości fundowania obiadów dla dzieci z rodzin niezamożnych. Zachęcamy serdecznie.

ZAPROSZENIE BISKUPA LEGNICKIEGO:

 

Czcigodni Bracia w Kapłaństwie,

Drogie Osoby Konsekrowane,

Umiłowani Bracia i Siostry, w szczególności mieszkańcy biskupiego miasta Legnicy!

 

W liturgiczne wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi 12 września, przypadnie 20 rocznica święceń biskupich drugiego Biskupa Legnickiego Stefana Cichego.

Wspomnijmy, że Biskup Stefan urodził się 30 marca 1939 roku w Przyszowicach k. Gliwic. W 1957 roku rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. W roku 1963 przyjął święcenia prezbiteratu. W latach 1967-1971 studiował w Krakowie, a następnie w Wiedniu gdzie uzyskał doktorat z teologii liturgii. Pełnił służbę w Kościele podejmując różne funkcje i zadania: wikariusza, wykładowcy liturgiki, a także wicerektora i pełniącego obwiązki rektora w Wyższym Śląskim Seminarium w Krakowie a następnie rektora Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, ojca duchownego kapłanów archidiecezji katowickiej, a od 1998 roku zadania wikariusza generalnego archidiecezji katowickiej.

Dnia 26 sierpnia 1998 roku został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej. Święcenia biskupie przyjął 12 września 1998 roku w katedrze katowickiej z rąk arcybiskupa Damiana Zimonia. Jako zawołanie biskupie obrał słowa: Per Crucem ad Lucem(Przez Krzyż do Światła).

Biskup Stefan jest autorem wielu publikacji, pełnił funkcję redaktora naczelnego biuletynu Anamnesis wydawanego przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski, której przez dwie kadencje był także przewodniczącym.

19 marca 2005 roku powołany przez papieża Jana Pawła II do posługi kościołowi legnickiemu. Swój urząd biskupa legnickiego objął w dzień uroczystego Ingresu – 30 kwietnia 2005 roku. W Wielką Środę – 16 kwietnia 2014 roku papież Franciszek przyjął rezygnację Biskupa Stefana z urzędu biskupa diecezjalnego, z racji osiągnięcia wieku emerytalnego.

Dzięki ofiarnej pracy Ksiądz Biskup Senior pełniąc urząd biskupa legnickiego dbał o rozwój naszej wiary. Modlił się z nami w czasie wielu uroczystości, udzielał sakramentów świętych, odwiedzał nasze parafie.

Dziękując Panu Bogu za życie i posługę Biskupa Stefana pragniemy włączyć się w świętowanie Jego jubileuszu 55 lat święceń prezbiteratu i 20 lat pełnienia posługi biskupiej, dlatego zapraszam wszystkich Kapłanów, Osoby Konsekrowane i Was – Drodzy Diecezjanie – do udziału w Eucharystii, która będzie sprawowana pod przewodnictwem Dostojnego Jubilata w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy, w środę 12 września o godz. 18:00.

Zachęcam gorąco, aby również we wszystkich parafiach nie zabrakło modlitwy dziękczynienia w intencji naszego Dostojnego Jubilata. Niech liczny udział w tej uroczystej celebracji w Legnicy będzie wyrazem naszej wdzięczności za wszelkie dobro, jakiego doświadczaliśmy przez posługę Księdza Biskupa Stefana w naszej diecezji, a jednocześnie ufną prośbą o potrzebne łaski w Jego dalszym życiu i obecnych zadaniach.

Na czas naszego wspólnego świętowania Wszystkim z serca błogosławię

+ Zbigniew Kiernikowski

            Biskup Legnicki

udostępnij

Warto również zobaczyć