Zakończenie peregrynacji figury św. Michała Archanioła [FILM]


Ostatni dzień pobytu figury św. Michała Archanioła z Gargano przypadł w Niedzielę, gdzie większa liczba parafian miała możliwość pomodlenia się przy świętym wizerunku z prośbą o Jego orędownictwo.

Podczas każdej z Mszy świętych wszyscy wierni odnowili przyrzeczenia chrzcielne, a na zakończenie ks. Rafał Szwajca CSMA przewodził osobistemu aktowi oddania się pod opiekę św. Michałowi Archaniołowi. 

Podczas Eucharystii o 11.30, która jest w katedrze legnickiej Mszą świętą dla rodzin został dokonany przez jedną z nich akt zawierzenia rodzin naszej parafii i miasta wstawiennictwu św. Michała Archanioła.

W godzinach popołudniowy jak w każdą II niedzielę miesiąca była celebrowana Msza święta w rycie nadzwyczajnym, czyli tzw. trydencka podczas której zebrani wierni mieli również możliwość wysłuchania homilii ks. Rafał dotyczącej postaci św. Michała.

Wieczorna Eucharystia była tą, która zwieńczyła cała peregrynację figury. Przewodniczył jej ks. Prałat Robert Kristman, proboszcz katedry w koncelebrze z ks. Józefem Lisowskim, kanclerzem Legnickiej Kurii Biskupiej. 

Podczas homilii ks. Rafał Szwajca CSMA powiedział:

Dziś z wzruszeniem, po tych 48 godzinach możemy sobie życzyć: Św. Michale do zobaczenia w niebie. Nasze życie jest przecież bardzo krótkie. Nasze miejsce docelowe to miejsce przygotowane jest dla nas w niebie. Tam jest przecież nasz największy skarb. Przypomniał o tym Pan Jezus bogatemu młodzieńcowi. Czy droga do nieba jest prosta? Jest bardzo trudna. Największy nieprzyjaciel człowieka robi wszystko by nam utrudnić. Mając dostęp do człowieka, będzie go nieustannie kusił. On nie chce, żebyśmy byli szczęśliwi – mówił kapłan. – Bóg jednak nie zostawił nas samych. Nie tylko posłał swojego Syna, by zbawił świat, ale zatroszczył się też troską bożą, czyli wysłał do nas anioły. Wśród nich jest św. Michał, pogromca szatana. Moglibyśmy teraz doświadczyć jego szczególnej obecności. To było widać waszych po poważnych ale i wzruszonych twarzach. Jakby św. Michał Archanioł zstąpił z nieba. Ktoś powie, że to tylko figura, ale ta figura jest jak okno, które przenosi nas do innej rzeczywistości. My żyjemy w świecie ludzie ale i w świecie duchów. Tu w katedrze mieliśmy jakby kawałek nieba na ziemi. Jest wiele wizerunków św. Michała, ale ta kopia na którą patrzycie jest wierną kopią tej, przed którą ludzie się nawracali ale przed którą modlili się m.in. św. o. Pio i św. Jan Paweł II

 

[wpsp pls_id=”4″]

 

Na zakończenie Ksiądz Proboszcz klęcząc przed figurą św. Michała Archanioła zawierzył całą parafię oraz miasto Legnicę Jego opiece.

Następnie figura została w procesji przeniesiona do „mobilnej kaplicy”, by wyruszyć do kolejnych spragnionych, ludzkich serc, które oczekują łask za orędownictwem św. Michała Archanioła. 

Owocami peregrynacji figury św. Michała Archanioła były wielogodzinne spowiedzi, przyjęte szkaplerze, czuwania przy figurze w ciszy oraz podczas nabożeństw. 

Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

 

 

foto: Piotr Pociejkin, ks. Robert Bielawski

 

 

 

udostępnij